Névadónk

FEJÉRPATAKY LÁSZLÓ


kelecsényi (Eperjes, 1857. augusztus 17., †Budapest, 1923. március 6.)
történész, egyetemi tanár, akadémikus, könyvtárigazgató, múzeum-főigazgató
: (1894-1919)

A budapesti egyetemen két évig – 1875–1877 között – bölcseletet hallgatott, majd szintén két évig – 1877–1879 között – Bécsben főleg oklevéltani és történelmi tanulmányokat folytatott. 1878 szeptemberében a budapesti egyetemen bölcsészdoktori, 1879 májusában történelem-latin szakos tanári oklevelet szerzett és az egyetem oklevéltani (diplomatikai) magántanára lett. 1881-től tanulmányokat folytatott Berlinben és Párizsban. 1887-től megbízták a középiskolai tanárképző intézet tanári, 1895-től a budapesti tudományegyetem oklevéltan és címertan nyilvános rendes tanári állásának betöltésével. 1923-ban címzetes vallás- és közoktatásügyi helyettes államtitkár lett.
1882 áprilisában – tanári tevékenységével egyidejűleg – a vallás- és közoktatásügyi miniszter a Magyar Nemzeti Múzeum Könyvtárának segédőri rangú levéltárnokává, 1893 júliusában a Magyar Nemzeti Múzeum Könyvtára kézirattár, levéltár és ősnyomtatványok csoportjának élére múzeumi őrnek, 1894 januárjától igazgató őrnek, majd 1901 októberében I. Ferenc József király a Széchényi Könyvtár osztályigazgatójává nevezte ki. 1916 márciusában a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium rendeletileg a Magyar Nemzeti Múzeum igazgatásával bízta meg, úgy, hogy 1919 októberéig továbbra is megtarthatta a könyvtár osztályainak együttes vezetését. 1919–1923 között a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói tisztét töltötte be.

A történeti segédtudományok korszerű művelésének magyarországi megalapozója; megteremtette a hazai diplomatikát mint önálló tudományágat. Jelentősek a címertani kutatásai és forráspublikációi is. A magyar középkor kutatásában elsőként alkalmazta a modern forráskritikai elveket. 

Könyvtárvezetői tevékenysége során fontosnak tartotta a hungaricumok gyűjtését; ezzel kapcsolatban a kötelespéldányokról szóló törvény végrehajtását, a nemzetközi könyvcsere központi ügyintézését, a külföldön fellelhető kiadványok megvételét. Olyan belső átszervezés és átalakítás végrehajtását tervezte, amelynek eredményeként addig hozzáférhetetlen dokumentumok válnak elérhetővé az olvasók számára. Támogatta az egyes gyűjtemények katalógusának kiadását, a múzeumi tisztviselők számának növelését és fizetésének rendezését, a könyvtár nyitva tartásának meghosszabbítását, a nemzetközi együttműködést mind a dokumentumok feltárása, mind a nemzetközi közkönyvtári könyvkölcsönzés tekintetében. A könyvtár zsúfoltságára és az állomány védelmére hivatkozva javasolta egy új, megfelelő nemzeti könyvtár felépítését. Mind a rendező intézmény igazgatójaként, mind előadóként tevékenyen részt vett a Múzeumok és Könyvtárak Országos Főfelügyelősége által szervezett könyvtárnoki tanfolyamon, mely az első volt a hazai könyvtárosok képzésében.

 

 Forrás: OSZK

 

 

 

Iskolánk falán emléktábla, az épületben emlékfal és emlékszoba található. A tárgyak, könyvek, folyóiratok főként Fejérpataky Tivadar, illetve más rokonok adományai. Minden évben márciusban, a Fejérpataky-héten versenyekkel, színes programokkal tisztelgünk  névadónk emlékére.